понедельник, 18 ноября 2013 г.

 Конспект уроку "Думи мої, думи мої..."
 Конспект уроку "мені однаково, чи буду..."



«Узгоджено»
___________________________________
Дата         підпис                    ПІБ





        14 листопада 2013 року



КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Тема уроку. Обставина
Соціокультурна тема:
          Урок проведено 14 листопада 2013 року у 8 класі  ЗОШ № 57

Мета уроку. Систематизувати та узагальнити знання учнів про обставини, формувати вміння розрізняти види обставин за значенням, користуватися ними у мовленні; удосконалювати навички правильно використовувати різні види обставин у мовленні; виховувати шанобливе ставлення до української мови.
Тип уроку Уроки закріплення знань,умінь і навичок
Матеріали та обладнання. Підручник, дидактичний матеріал,
Основні методи і прийоми: еврістична бесіда,слово вчителя,тренувальні вправи


Хід уроку
Етап, метод, прийом, форма. Навчальна ситуація
Зміст діяльності вчителя
Зміст діяльності учнів
І. Організаційний момент.
Слово вчителя
Доброго ранку, сідайте.
Доброго ранку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Бліц-марафон «Зразкова відповідь»

1.         Які ви знаєте другорядні члени речення?
2.         Який другорядний член речення називається обставиною?
3.На які питання відповідають обставини?
4.         Як виділяються у реченні (підкреслюються)?
5.         Якими частинами мови виражаються?
(Додаток, означення, обставина)

(другорядний член речення, який вказує на ознаку дії (місце, час, причину, мету, спосіб)

( де? коли? як? для чого? чому?)


(Виражається іменником, прислівником, інфінітивом, дієприслівником або фразеологізмом).
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Слово вчителя
Я думаю, ви вже зрозуміли, що сьогодні на уроці мова йтиме про обставини. Запишіть, будь ласка, тему.
Записують тему уроку.
IV. Виконання практичних завдань на повторення й закріплення основних умінь і навичок.


Вправа на застосування знань
6 учнів біля дошки розбирають речення за членами речення, знаходячи обставину, визначають її вид.
Всі інші переписують речення в зошити.




Виконання вправи.

Перепишіть речення, вставляючи замість крапок обставини, подані в довідці. Визначте вид обставин та спосіб вираження.
Хто питає, той … до розуму. Вчитись ніколи …. Мудрий той, до кого думка … приходить. Краще …., ніж завтра вранці. Колеса … не зупинити. Листя падає до … дерева.
Довідка.: на півдорозі, не пізно, вчасно, сьогодні, голіруч, підніжжя.
Творче моделювання.







Робота в парах














 Завдання творчого характеру
Перед вами речення.  Необхідно поширити речення обставинами відповідно до їх виду, зазначеного в дужках. Указати на спосіб вираження обставин.
Людям потрібно знати своє минуле …(часу) з дитинства.
Людям потрібно знати своє минуле… (способу дії) міцно і глибоко
Людям потрібно знати своє минуле… (мети). для руху вперед.
Ми захищаємо наш духовний спадок …(часу) завжди.


Складіть і запишіть речення за поданими схемами .
 


           



А Виділити в реченні обставину (підкреслити);
Б з’ясувати, з яким членом речення вона пов’язується та на яке запитання відповідає;
В якими частинами мови виражається обставина найчастіше?
І горщики виблискують на сонці, і тарілки урочисто дзвенять.

  
Прочитайте уважно і вставте у текст пропущені слова, назви обставин.
                        Розповідь про обставини
Безліч обставин оточують людину і навколишні предмети, зумовлюють їх діяльність. Але наділені даром узагальнення,люди звели цю безлику безліч до кількох груп, дали їм назви. Зокрема, ми (чи предмети) завжди десь знаходимось - далеко, поблизу, вгорі, збоку, в школі, в ліжку; ідемо чи їдемо кудись - до Карпат, в село, до лісу, в театр; звідкілясь повертаємось - з музею, від друзів тощо. Все це обставини ____________. Усі предмети, події перебувають у певному часовому вимірі - вдень, вчора, взимку, давно, рік тому, з ранку до вечора, в майбутньому. Це обставини ____________. Ми діємо також у певний спосіб - на ходу, по-сусідськи, разом, наспіх, уплав, верхи, навпростець, люб’язно, як-небудь - з певною інтенсивністю дії - ледве-ледве, помалу, швидко, миттю. Це обставини ____________. Окрім того, ми чинимо щось згарячу, спересердя, з ляку, на радощах (обставини ____________); на втіху, на допомогу, навмисне, для щастя (обставини ____________).

Довідка.Місце дії,час дії,спосіб дії,причина дії,мета дії.


V. Підведення підсумку уроку

Повторення теоретичних відомостей

VІ. Рефлексія














VІІ. Повідомлення домашнього завдання

Оцінювання
Отже, що таке обставина.
Назвіть види обставин.






Давайте підведемо підсумок нашого уроку
Зараз проведемо інтерактивну гру «Незакінчені речення».
Сьогодні на уроці я дізнався…
Я зрозумів…
Я вивчив…
Я вмію…
Мене здивувало..
Я збагатився інформацією про …
Мене зацікавило…
Я ніколи не чув про…
Мене вразило…
Мені не сподобалося…


 





 роздатковий матеріал   

Перепишіть речення, вставляючи замість крапок обставини, подані в довідці. Визначте вид обставин та спосіб вираження.
Хто питає, той … до розуму. Вчитись ніколи …. Мудрий той, до кого думка … приходить. Краще …., ніж завтра вранці. Колеса … не зупинити. Листя падає до … дерева.
Довідка.: на півдорозі, не пізно, вчасно, сьогодні, голіруч, підніжжя.

Необхідно поширити речення обставинами відповідно до їх виду, зазначеного в дужках. Указати на спосіб вираження обставин.
Людям потрібно знати своє минуле …(часу)
Людям потрібно знати своє минуле… (способу дії)
Людям потрібно знати своє минуле… (мети).
Ми захищаємо наш духовний спадок …(часу)

Знайти у реченні обставину, визначити її вид.
Спросоння він голосно закричав (І. Нечуй-Левицький).
Важкодихаючи, працювали бійці (Гончар).
Люди сходяться до приймачів новини послухати. (Рильський).
Павло пішов до машини знімати акумулятор (Г. Тютюнник).
Другого дня був бій (Скляренко).
Стоять жінки у три ряди (Малишко).
 Прочитайте речення. Знайдіть обставини , визначте їх вид.
4. Справа, і зліва, і спереду стояли озера й озерця (А. Шиян). 5. проти воріт стояли запряжені коні (А. Шиян). 7. По узліссі і на галявині зеленіє перший ряст і цвітуть проліски та сон-трава (Леся Українка). 8.Довкола спалахували вогники (П. Панч). 9.По воді простелилась золота мерехтлива стежка (В. Козаченко). 10. Ой з-за гори, з-за діброви вийшли хлопці чорноброві (М. Рильський). 12. Здалека і зблизька, з гір і з долів, з сіл і містечок сотні людей пливли-напливали до театру (І. Франко). 14. Ми повернулись з полювання (Ю. Збанацький). 16. Вилізли тіні з садків, з-під стріх, із-за повіток (А. Головко).
2. Днями сиділи в нетопленій хаті і не варили страви. 8. Над селом стояв звичайний в осінню пору туман.

Прочитайте уважно і вставте у текст пропущені слова, назви обставин.
                        Розповідь про обставини
Безліч обставин оточують людину і навколишні предмети, зумовлюють їх діяльність. Але наділені даром узагальнення,люди звели цю безлику безліч до кількох груп, дали їм назви. Зокрема, ми (чи предмети) завжди десь знаходимось - далеко, поблизу, вгорі, збоку, в школі, в ліжку; ідемо чи їдемо кудись - до Карпат, в село, до лісу, в театр; звідкілясь повертаємось - з музею, від друзів тощо. Все це обставини ____________. Усі предмети, події перебувають у певному часовому вимірі - вдень, вчора, взимку, давно, рік тому, з ранку до вечора, в майбутньому. Це обставини ____________. Ми діємо також у певний спосіб - на ходу, по-сусідськи, разом, наспіх, уплав, верхи, навпростець, люб’язно, як-небудь - з певною інтенсивністю дії - ледве-ледве, помалу, швидко, миттю. Це обставини ____________. Окрім того, ми чинимо щось згарячу, спересердя, з ляку, на радощах (обставини ____________); на втіху, на допомогу, навмисне, для щастя (обставини ____________).

Довідка.Місце дії,час дії,спосіб дії,причина дії,мета дії.